Misją naszej biblioteki jest kształtowanie wrażliwości, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, stworzenie możliwości do poszerzania wiedzy zarówno poprzez dostęp do różnych nośników informacji, jak i działania kulturalno-oświatowe oraz edukacyjne.

Chcemy zaznaczać swoją obecność w krajobrazie miasta, nie tylko poprzez działania kulturalno-oświatowe. Pragniemy stać się nowoczesną placówką, oferującą stopniowo coraz szerszy zakres usług skierowanych do naszych obecnych i przyszłych użytkowników.

Każdą pozycję - książki, audiobooki, czasopisma  można zarezerwować telefoniczne lub drogą elektroniczną:

Biblioteka Główna - tel. 81 8552235, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Filia nr 1 - tel. 81 8552816, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Filia nr 2 - tel. 81 855 37 13, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Biblioteka prowadzi współpracę z innymi bibliotekami w zakresie wypożyczania międzybibliotecznego.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza kontynuuje dzieło pierwszej publicznej biblioteki w Lubartowie – Biblioteki Polskiej Macierzy Szkolnej, która została otwarta dla czytelników 27 września 1909 roku w budynku przy ulicy Lubelskiej 16. Księgozbiór liczył wówczas 437 tomów. Biblioteka  przez następne 33 lata (z przerwą między rokiem 1915 a 1917) konsekwentnie rozwijała swój księgozbiór i zwiększała liczbę czytelników. Swoją działalność prowadziła aż do 1942 roku. W czasie okupacji znaczna część księgozbioru została ukryta przez ks. Aleksandra Szulca i jego współpracowników, m.in.: Jadwigę Kęcik, Marię Iwanos (nauczycielki), Józefa Dereckiego.

Biblioteka na nowo udostępniła swoje zbiory w 1948 roku, kiedy przeszła pod Zarząd Miejskiej Rady Narodowej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 stycznia 1949 roku. Nadano jej nazwę: Publiczna Biblioteka Miejska im. A. Mickiewicza w Lubartowie. Księgozbiór liczył wówczas 4.200 woluminów, z czego kilkadziesiąt pochodziło z XIX wieku (można je obejrzeć w budynku przy ulicy Lubelskiej 36). Najstarsza książka w naszych zbiorach pochodzi z 1808 r.

Od tego czasu biblioteka przechodziła różne zmiany organizacyjne. W 1955 roku została połączona z Powiatową Biblioteką, a w 1975 roku stała się częścią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Od 1 stycznia 1992 roku jest biblioteką samorządową.

W roku 1969 powstała pierwsza filia przy ulicy 3 Maja 2/92. W 1985 roku w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Cichej 6 rozpoczęła działalność filia nr 2. Obie filie kilkakrotnie zmieniały swoją lokalizację. Obecnie, Filia nr 1 mieści się przy ul. 3 Maja 24A, natomiast Filia nr 2 w budynku SP nr 3 przy ulicy 1 Maja 66/74

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, to także miejsce działań kulturalno-edukacyjnych. W placówkach odbywają się regularne wystawy tematyczne, spotkania autorskie połączone z promocją książek, mini-koncerty, spotkania słuchaczy UTW, działającego przy naszej bibliotece, imprezy kulturalne o charakterze patriotycznym, rozstrzygnięcia konkursu "Czytelnik Roku", lekcje biblioteczne, konkursy literackie, plastyczne dla dzieci.  Swoje prace wystawiają artyści profesjonalni i amatorzy pochodzący nie tylko z Lubartowa. Wiele wystaw i konkursów związanych było z promowaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat kultury i historii miasta.
Biblioteka przeprowadziła w latach 2013-2014 kompleksową temomodernizację wraz z całkowitą wymianą wyposażenia i systemu komputerowego, w ramach programu "Biblioteka+Infrastruktura Bibliotek" Wprowadziliśmy elektroniczny system biblioteczny Mateusz, elektroniczny system antykradzieżowy, antywłamaniowy i przeciwpożarowy.  W celu udogodnienia zwrotu książek, dla czytelników zakupiliśmy trezor biblioteczny, umożliwiający zwrot książek bez konieczności wchodzenia do biblioteki. Jest on szczególnie wykorzystywany przez osoby spieszące się do pracy lub w czasie, gdy biblioteka jest nieczynna. Po remoncie udostepniliśmy czytelnikom parking, nowoczesną czytelnię ze stanowiskami internetu szerokopasmowego, oraz  światłowodowy WIFI bez limitu.

Aktualnie czytelnicy i użytkownicy Internetu mogą korzystać z trzech placówek bibliotecznych, w których znajduje się ok. 80 tysięcy książek, znaczny zestaw tytułów czasopism prasy, dokumenty życia społecznego, regionalia, filmy, muzyka oraz gry na CD, a także audiobooki. Z księgozbioru Biblioteki Głównej i Filii korzysta ponad 5 tys. czytelników.Ponad 60 tyś osób rocznie odwiedza naszą bibliotekę. W każdej placówce wydzielone są czytelnie z bogatym zbiorem wydawnictw encyklopedycznych, słownikowych, podręczników, albumów oraz pozycji z różnych dziedzin wiedzy.

Przy bibliotece działają: Hobby Klub Rekodzieło Artystyczne, Uniwerystet Trzeciego Wieku, Polski Związek Niewidomych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział Lubartów

Wszystkie placówki oferują bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu.