W Bibliotece Głównej przy ul. Lubelskiej 36 czynna jest nowa wystawa zorganizowana z okazji przypadającego w październiku - dokładnie w dziewiątym dniu miesiąca - Międzynarodowego Dnia Pisania Listów. Święto ustanowiono w 1954 roku, do naszego kraju dotarło stosunkowo niedawno.
List jest tematem przewodnim, jednak my prezentujemy głównie książki, bo taki był pomysł na ekspozycję. Książki, które wydane są jako listy, jak również takie, które w tytule posiadają to kluczowe słowo.
Korespondencje ludzi nietuzinkowych, literatów, osób znanych i zasłużonych dla dziejów świata, jak również takich, o których świat zapomniał.
Przypominamy zbiory z zasobów Polskiej Macierzy Szkolnej i wydawnictwa albumowe. Listy pisane do naszej biblioteki, które dzisiaj są bezcennym materiałem kronikarskim. Łączymy tradycję pisania listów z nowoczesnością - a to dzięki tajemniczym kodom QR. Całość okraszona faksymilami listów Mickiewicza, Prusa, Sienkiewicza, Konstantego Zamoyskiego, "wyklejankami" Szymborskiej - "perełkami" otrzymanymi z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zbiorów prywatnych i pozyskanymi z dostępnych zasobów cyfrowych.
A może... może nasza propozycja będzie dobrą okazją, swoistą inspiracją do powrotu do tego pięknego zwyczaju, do starej tradycji pisania listów...

Zapraszamy do obejrzenia, i do... posłuchania  wystawy do końca listopada w godzinach otwarcia biblioteki. Wycieczki szkolne i grupy zorganizowane zapraszamy po wcześniejszym ustaleniu terminu. Kontakt telefoniczny 81 855 22 35.